„Detektywem bądź!” – Integracyjny Konkurs Czytelniczo – Plastyczny

DSCN0586„Detektywem bądź!” to tytuł Integracyjnego Konkursu Czytelniczo – Plastycznego, który odbył się 19 listopada 2014r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie. Zadania konkursowe związane były z bohaterem książki autorstwa Grzegorza Kasdepke – sympatycznym detektywem Pozytywką. W pierwszej części konkursu uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w trzyosobowych zespołach mieli okazję sprawdzić się w roli detektywów, zmierzyli się z zagadkami dotykowymi, wzrokowymi, słuchowymi, smakowymi i węchowymi, rozszyfrowywali rebusy, kody oraz szukali zagubionych skarbów na półkach bibliotecznych regałów. Nie zabrakło pytań, które sprawdzały znajomość książki. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w wykonywane zadania. Jury w składzie Pani Małgorzata Puchalska – Prezes Stowarzyszenia „Wesoła Stonoga”, Pani Eleonora Owsiak – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie oraz Pan Andrzej Wolski – nauczyciel plastyki w Zespole Szkół nr 2 w Pelplinie – czujnie oceniało wykonane zadania. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kulicach (Kinga Kolator, Julia Milek, Weronika Krajnik). Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie (Liwia Schulz, Marcel Sroka, Jakub Mieliński), trzecie miejsce przypadło natomiast zespołowi z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pelplinie (Honorata Szulist, Marcin Walkusz, Daniel Dembek). W drugiej części konkursu – indywidualnej – każdy uczestnik konkursu wykonał pracę plastyczną „Dzień z życia detektywa Pozytywki” techniką malowania farbami. Burzliwe obrady jury wyłoniły zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Marcin Walkusz (SOSW w Pelplinie), drugie Marcel Sroka (ZKiW nr 1 w Pelplinie), trzecie Kamil Giemza (SP w Małych Walichnowach). Wyróżnione prace należały do Julii Milek i Kingi Kolator uczennic ZKiW w Kulicach. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga”, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz SOSW w Pelplinie w ramach projektu: „Piękne i głośne czytanie na bibliotecznym dywanie… i nie tylko”, który został dofinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym zadaniem konkursu było rozbudzanie zamiłowania do książki i sztuki, integracja środowisk szkolnych oraz dostarczenie uczniom dobrej zabawy, bo jest to skuteczny sposób na budowanie mostów pomiędzy światem ludzi pełnosprawnych i niepełnosprawnych.
Anna Głębocka