Dlaczego raczej istnieje coś, niż nic?

IMG_2882Słynne pytanie Leibniza posłużyło jako inspiracja do rozmowy filozoficznej w czwartoklasistami oraz szóstoklasistami z pelplińskiej Jedynki.
Dlaczego istnieje coś, a nie nic? Bo by nas tu nie było! Dlaczego takie pytanie, w czym może pomóc filozofia? Czy odpowie na pytanie, że czy być weterynarzem?
Dlaczego istnieje świat? Bo Bóg tak chciał? A kto był przed Bogiem? A miał mamę? Przecież Bóg nie ma mamy i taty! Gdzie jest Bóg? Gdzie go szukać? Skąd to wiemy, że jest Bóg, a skąd wiemy, że była bitwa pod Grunwaldem? Wierzymy! Ktoś to napisał. A ja wiem, że była II wojna światowa, bo wiedziałem zdjęcia na strychu u dziadka! A jeżeli to byli aktorzy? Skąd mieć pewność? Dlaczego coś istnieje ? Dobre pytanie! Coś, to świat, człowiek, ryby, tablica. A nic? Coś oznacza świat, a nic, nicość. Gdyby nie było coś, nie byłoby o czym mówić.

To tylko próbka pytań i odpowiedzi z ostatnich pogadanek filozoficznych. Leibniz, ostatni omnibus, zainspirował młodzież nie po raz pierwszy. Pojawiło się również pytanie, kto ma szansę zostać współczesnym omnibusem. Ciekawi odpowiedzi? Pojawiła się.

UWAGA KONKURS dla młodzieży w wieku 11-13 lat.
Pytanie: Kto i dlaczego mógłby zostać współczesnym omnibusem?

Na odpowiedzi czekamy do 06 grudnia br. Prace prosimy nadsyłać na adres biuro@pracownia-filozoficzna.pl. Praca do 1 500 znaków. Najciekawsze prace opublikujemy na stronie www Pracowni Filozoficznej Eureka.

Bywajcie zdrowi!

Joanna Wągiel z Pracowni Filozoficznej Eureka!

Fotorelacja