Drodzy Rodzice, kochane Przedszkolaki z gminy Pelplin!

Czy wiedzieliście, że w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie trwa akcja #MałaKsiążkaWielkiCzłowiek? Jest to kampania społeczna przypominająca o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania 📖 już od pierwszych miesięcy życia dziecka 👧🧒. Bierzemy w niej udział od paru lat, zachęcamy Was do odwiedzenia biblioteki z dziećmi i dołączenia do akcji 💪📚.

🔸 Akcja skierowana jest do dzieci w wieku od 3 do 6 lat i dotyczy dzieci zapisanych do biblioteki oraz nowych Czytelników.
🔸 W Wyprawce Czytelniczej oprócz książki „Pierwsze czytanki dla…” lub „Krasnal w Krzywej Czapce”, znajduje się broszura dla rodziców oraz Karta Małego Czytelnika.
🔸 Za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem.
🔸 Wyprawkę można odebrać w bibliotece głównej w Pelplinie oraz w filii w Rudnie i Rajkowach.
🔸 Jeśli braliście udział w poprzedniej edycji, nie martwcie się! Ruszyła kolejna z nowymi wyprawkami!
– – – –
📌 Jak przystąpić do projektu? 🤔 Informacja dla rodziców.

1️⃣. Odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji (adresy bibliotek dostępne są na www.wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki).
2️⃣. Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu Mała Książka – Wielki Człowiek.
3️⃣. Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą, oraz Kartę Małego Czytelnika, do której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego.
4️⃣. Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.
5️⃣. Przeczytajcie wspólnie wypożyczona książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był całkowicie wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
6️⃣. Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić ją na naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

BIBLIOTEKA to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku. Regularne odwiedzanie biblioteki uczy dziecko samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK, bo miłość do książek jest prezentem na całe życie 🥰📚
– – – –