Julian Tuwim – uczy, wzrusza, bawi

IMG_8480Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima – głosi tekst przyjętej w grudniu 2012 r. uchwały.

W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica jego śmierci – zmarł 27 grudnia 1953 roku w Zakopanem. W tym roku minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza “Prośba” w “Kurierze Warszawskim”.

„Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia.” Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycją uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora “Kwiatów polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku.

W związku z powyższym w naszej bibliotece rozpoczęliśmy cykl spotkań dzieci w wieku młodszoszkolnym i przedszkolnym z poezją Juliana Tuwima. Przedstawiamy najbardziej znane utwory poety np. „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „Okulary”, „Spóźniony słowik” i inne. Prowadzimy zabawy i gry dydaktyczne tematycznie związane z czytanymi wierszami.