Majowe pogadanki filozoficzne już za nami

IMG_99967 i 8 maja br. w bibliotece, odbyły się kolejne pogadanki filozoficzne.

Pelplin jako jedna z niewielu gmin w Polsce może śmiało powiedzieć, że jej dzieci wiedzą co to jest filozofia i nie boją się filozofować, co więcej znają wartość tego rozmyślania. Myślenie dziś jest w cenie. Myślenie krytyczne, świadome rozwija. Można śmiało rzec, że filozofowanie z dziećmi wyposaża je w potężne narzędzie na przyszłość – poczucie własnej wartości oraz umiejętność wybierania.

Trochę deszczowo, trochę słonecznie przywitał Pelplin filozofowanie z dziećmi w Bibliotece Miejskiej. Tym razem dociekali filozofując drugo- i trzecioklasiści z pelplińskiej Dwójki.

Jeśli coś jest inspirujące, to jest twórcze, można czegoś się dowiedzieć, związane jest z książką, tak definiowali inspirację drugoklasiści. Podczas majowych pogadanek rozmawialiśmy w umiłowaniu mądrości o ważnych dla dzieci sprawach sprawach, inspirując się jak zwykle ciekawym wierszem.

Dlaczego świat jest kolorowy? Dlaczego świnia chrumka? Dlaczego na ziemi są huragany? Dlaczego człowiek umiera? Dlaczego nasze wnętrzności wiedzą co robić? Staraliśmy się uchwycić różnicę między pytaniami – dlaczego oraz jak, po co, czy.  I jak na wytrawnych trzecioklasistów przystało, stwierdzili: pytanie otwarte, które rozpoczyna się od słowa dlaczego, daje treściwą odpowiedź, można dużo powiedzieć, pytania zamknięte nie dają tej szansy…

W trakcie pogadanek, dzieci na różne sposoby przekonywały się o przyjemności filozofowania. Słoń – maskotka pomagał nam w zrozumieniu tego, że każdy z nas może tę samą rzecz widzieć w inny sposób, z innej perspektywy, co więcej, przystępując do poznawania danej rzeczy czy zjawiska możemy dysponować już jakąś wiedzą na dany temat. I tak słoń filozoficzny pomógł dzieciom zrozumieć magię dyskursu filozoficznego.

Z jedną z grup rozmawialiśmy o początkach filozofii i dlaczego się rozwinęła właśnie w starożytnej Grecji – już wiem, to coś z Zeusem i jego głową rozpoczął chłopiec…  W trakcie jednej z wypowiedzi powstało nowe słowo: nadmyśleć, wg jednego z uczestników nadmyślanie zachodzi  wtedy, kiedy na podstawie jednej myśli, dochodzimy do następnej, inaczej wnioskowanie. W wyniku dyskusji powstała również ciekawa definicja filozofii, jako nauki, która zajmuje się człowiekiem i światem.

Przedstawiam również Państwu tekst, który powstał przy użyciu tylko dwóch liter F i Z, każda z osób mogła podać tyko jeden wyraz: Fabian Zielono-Fioletowy zazdrości farbom za furgonetką fioletową. Z formuły zero falowo-filozoficzno-zielonej zębowistej zawinął farby. Zabrał zebrę z zoo zapiekaną frytkami. Fantastycznie zniknął! Każdy z nas widział oczami wyobraźni tę przygodę!

Wychodząc po zajęciach chłopiec, który cichutko siedział i przysłuchiwał się pogadankom, podszedł do mnie i oświadczył: Jeśli filozof zajmuje się wynalazkami, to jestem filozofem!

Życzę Wszystkim spędzania czasu na filozofowaniu, bo cóż może być przyjemniejszego!

Pracownia Filozoficzna Eureka została zaproszona do Pelplińskiego Uniwersytetu III Wieku z wykładem o filozofii, temat: Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki Heraklita, stanowił punkt wyjścia do pokazania słuchaczom piękna filozofii, celem było przybliżenie przemyśleń pierwszych filozofów: Sokratesa, Platona i Arystotelesa i aktualności ich myśli.

 

 

 

 

Fotorelacja