Narodowe Czytanie 2019

Na ulicy Miodowej co dzień około południa można było spotkać jegomościa w pewnym wieku…

Tak zaczyna się jedna z 8. nowel polskich, zaproponowanych przez Parę  Prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w ramach tegorocznej ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

Jedną z nich była  „Katarynka” Bolesława  Prusa.

Parafrazując pierwsze zdanie tej noweli, moglibyśmy powiedzieć, że:

Na ulicy Sambora, około południa, 6. września, w Bibliotece Miejskiej w Pelplinie, można było spotkać w pewnym wieku uczniów pelplińskich szkół… , którzy wraz z nauczycielami, włączyli się w Narodowe Czytanie.

To właśnie fragmenty „Katarynki” czytane przez nauczycieli i uczniów wybrzmiały w sali konferencyjnej naszej biblioteki, która na ten czas wypełniła się po brzegi.

Do akcji włączyła się również  Diecezjalna Rozgłośnia „Radio Głos”, prezentując słuchaczom fragmenty pozostałych nowel w wykonaniu rozpoznawalnych głosów mieszkańców naszego miasta.

Niech pięknie przeczytane fragmenty będą inspiracją  do  pełnej lektury zarówno tej, jak i pozostałych nowel.

Zachęcamy  do czytania i słuchania  przez cały rok.