Pogadanki Filozoficzne – „Co to jest filozofia?”

logo_eureka_jpg_RGBUwielbiam być filozofem! Amelia ( 6 lat)

Myślę, więc filozofuję – Alex ( 5 lat)

Jest materialna i niematerialna strona człowieka, i ta materialna umiera, czyli przemija, a ta niematerialna opuszcza materiał, wyrywa się i leci do góry – Franek ( 7 lat) – Czy człowiek przemija?

Byłbym szczęśliwy, gdyby cały świat został zrobiony ze słodyczy J Julek (6 lat)

Kim kiedyś będę? Piłkarzem, a na emeryturze filozofem! Adam (8 lat)

Wszystkie istoty, które się ruszają, ruszają się ze swej woli – Zosia ( 6 lat)

Dobro daje dobro – Jan ( 11 lat )

Dobro to kwestia sporna – Jakub ( 12 lat)

   Filozof ciągle dziwi się światu, podważa fakty, próbuje dotrzeć do sedna, dzieci mają naturalną ciekawość świata, i pytania nadzwyczaj trafne, a i odpowiedzi zaskakujące – dlaczego jeden miś jest większy a drugi mniejszy? Amelia 6 lat – Bo są; nie ma bardziej filozoficznej odpowiedzi. Co robi filozof? Ciągle mówi i mówi. Filozofia pyta, stawia pytanie dlaczego, filozofia to eureka, to dziecięce przemyślenia. Wyobraźnia i kreacja zostały uruchomione do tego stopnia,  że wychodząc z Biblioteki ciągle zadawały pytania.

  Dzieci z Przedszkola nr 1, na zakończenie pogadanek rysowały symbol mądrości, ku mojej wielkiej radości na większości rysunków byli rodzice J, była też maszyna jako wytwór ludzkich osiągnięć, okulary, komputer, była sowa walcząca z potworami, a także, jak w przypadku Weroniki – naukowiec z menzurką.

   Dzieci z Przedszkola nr 2, bawiły się w pociąg, który napędzany był słowami: Filozofia miłość mądrości.

Dokonaliśmy odkryć w stylu archimedesowym i krzyknęliśmy wspólnie EUREKA! Uwielbiam być filozofem! Na koniec stwierdziła Amelia.

Cudownie jest spędzać czas z takimi dziećmi.

Dzięki uprzejmości Pani Doroty Sakowskiej – Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Pelplinie, pogadanki filozoficzne z Eureką odbywać się będą raz w miesiącu do czerwca. Zapraszamy serdecznie małych czytelników i już cieszymy się na wspólną refleksję nad światem.

   Pracownia Filozoficzna Eureka powstała w marcu 2013 roku z myślą o małym człowieku, wykorzystując dialog filozoficzny ma ułatwiać dzieciom uzyskać poznawczą samodzielność oraz wspierać ich dążenia do budowania całościowego obrazu świata oraz odnajdywana własnego miejsca w zmieniającej się współczesnej rzeczywistości.

Pogadanki są prowadzone wg metody Lipmana, której głównym celem jest wykształcenie u uczestników umiejętności samodzielnego myślenia za pomocą krótkich opowiadań, metoda bazuje na wrodzonej dociekliwości dziecięcej oraz ciekawości świata, który je otacza.

   Zaletą tego typu zajęć jest nabycie przez dzieci umiejętności wiązania faktów oraz korzystania z nich. Metoda Lipmana przygotowuje dzieci do dalszego zdobywania wiedzy. Potencjał, który jest aktywowany wcześnie, łatwo daje wyłonić pasjonatów poszczególnych dziedzin.

Pracownię Filozoficzną prowadzi Joanna Wągiel, z wykształcenia i zamiłowania filozof, pasjonatka rozmów z dziećmi.