Pogadanki filozoficzne w bibliotece

Pogadanki Filozoficzny z Eureką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie
O pożytku z kłótni.

Kilka myśli uczestników ze styczniowych pogadanek filozoficznych z Eureką.
Filozofia to nauka o wszystkim, co jest. Jest, czyli istnieje. • Kłótnia to różnica zdań między przynajmniej dwiema osobami. • Kłócić można się o wszystko. Czasem kłótnia wynika z niedopowiedzenia. • Warto godzić się, przyznać się do błędu to trudna sztuka. • Kłótnia do wyrażanie złości na kogoś. W kłótni ponoszą nas emocje, złość, gniew. • Ludzie kłócą się a później godzą, i wtedy czują ulgę. • Kłócić mogą się dwie osoby, kilka osób, grupy ludzi, całe państwa. Wtedy też rodzą się wojny.
Wolność.
Wolność – robię, co chcę, nikt niczego mi nie zabrania i ponoszę odpowiedzialność za to, co robię. • Wolność jest wtedy, gdy się nie ma domu. Ta wolność nie jest dobra. Każdy chce przynależeć do kogoś. Do rodziców. • Wolności na co dzień nie czuje się, ale jak się wychodzi z więzienia, to musi być odczuwalne. • Ludzi ustanawiają zasady, aby było bezpiecznie. • Wolność = niepodległość. Dobra wolność to przynależność do kogoś, do rodziny.
Dzieci miały porozmawiać z rodzicami, jak wyglądałby świat, gdyby nie było żadnych zakazów.
Dyskutowały dzieci z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Pelplinie i klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej w Wielkich Walichnowach.