Rok 2012 – rokiem Janusza Korczaka

KorczakDnia 20 listopada 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie odbyły się cztery spotkania poświęcone Januszowi Korczakowi. Dla uczniów szkoły podstawowej zaproszeni goście czytali „Króla Maciusia I”. Pani Maria Pańczyk ciekawie czytała dla uczniów kl. II Zespołu Szkół nr 2, pani Krystyna Czocher brawurowo przedstawiła fragmenty tego utworu dla klas IV – VI Zespołu Szkół nr 1 i 2. Natomiast komendant policji pan Wojciech Chojnacki pięknie przeczytał fragment „Maciusia” dla klas V. Ostatnie trzy miesiące życia Janusz Korczak, znany lekarz, nowatorski pedagog, spędził w warszawskim getcie. To właśnie wtedy pisał swój „Pamiętnik”. te zapiski nawet po 70 latach czytamy ze ściśniętym sercem. W naszej bibliotece fragmenty „Pamiętnika”, uczniom gimnazjum przeczytał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin – pan Andrzej Stanuch. Po wysłuchaniu fragmentu „Pamiętnika” młodzież mogła się przekonać, co miał do powiedzenia ten niezwykły człowiek w swych ostatnich chwilach życia i jak trudno pisać, gdy wokół szaleje zagłada.