Seminarium „BIBLIOTEKA NOWA”

IMG_6696We wtorek 27 października w Bibliotece Narodowej odbyło się drugie seminarium z cyklu BIBLIOTEKA NOWA. Tegoroczną edycję zatytułowano: „Nowe koncepcje – nowe biblioteki. Praktyczne przykłady z czterech krajów europejskich”. Na przykładach duńskim, fińskim, holenderskim i niemieckim omawiane były zagadnienia wpływu ogólnokrajowych koncepcji rozwoju bibliotek na funkcjonowanie konkretnych placówek.

W konferencji, zorganizowanej przez Instytut Książki i i Goethe-Institut w Polsce wraz z partnerami: Biblioteką Narodową, Duńskim Instytutem Kultury i Ambasadą Królestwa Niderlandów, wzięły udział następujące prelegentki:

Sidsel Bech-Petersen, Urban Mediaspace Dokk1 Aarhus (Dania),

Marijke Timmerhuis, DOK Delft (Holandia),

Laura Norris, Kallio Library Helsinki (Finlandia),

Hannelore Vogt, Öffentliche Stadtbibliothek Köln (Niemcy).

Opowiadały m.in. o misji swoich bibliotek, priorytetach działania, usługach oferowanych użytkownikom oraz sposobach reagowania na zmiany wynikające z nowych potrzeb społecznych. Na przykładach pokazano, jak w działalność biblioteki włączają się lokalni partnerzy oraz jak biblioteka przygotowuje pracowników na nowe zadania. Prelegentki podzieliły się także z uczestnikami seminarium wizją przyszłości swoich bibliotek.

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie również uczestniczyli w tym seminarium.

Fotorelacja