VI Konferencja Popularnonaukowa z cyklu „Wielcy ludzie małego Pelplina”

Ks. Bernard Sychta – człowiek nauki, kultury i Kościoła

📆 8 października 2022 r.
🕙 godz. 10:00
📍 aula Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie

Z dużym wyprzedzeniem organizatorzy – Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie, Biblioteka Diecezjalna im. Biskupa Jana Bernarda w Pelplinie
oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Bernarda Sychty w Pelplinie – zapraszają na konferencję popularnonaukową z cyklu „Wielcy ludzie małego Pelplina” zatytułowaną „Ks. Bernard Sychta – człowiek nauki, kultury i Kościoła”.

Ks. Bernard Sychta (1907-1982) – leksykograf, etnograf, językoznawca, pisarz, dramaturg, malarz, duszpasterz. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Autor dwóch pomnikowych dzieł: siedmiotomowego „Słownika gwar kaszubskich na tle kultury ludowej” oraz trzytomowego „Słownictwa kociewskiego na tle kultury ludowej”.

­­
PROGRAM:
10.00 Otwarcie konferencji
10.15 ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, Ksiądz doktor Bernard Sychta jako dydaktyk i znawca psychiatrii.
10.35 prof. dr hab. Daniel Kalinowski, Przedwojenna recepcja sztuk kaszubskich Bernarda Sychty
10.55 ks. mgr lic. Wincenty Pytlik, Malarstwo jako pasja ks. Bernarda Sychty
11.15 mgr Ryszard Szwoch, Działalność duszpasterska ks. Bernarda Sychty
11.35 Dyskusja​
11.50 Przerwa kawowa
12.10 prof. dr hab. Aneta Lewińska, O niektórych zwyczajach i obrzędach w świetle „Słownictwa kociewskiego na tle kultury ludowej”
12.30 dr Justyna Pomierska, Objaśnienia przysłów w „Słowniku gwar kaszubskich”
12.50 dr hab. prof. UKW Maria Pająkowska-Kensik, O językowych formach ekspresji w „Słownictwie kociewskim na tle kultury ludowej”
13.10 dr hab. prof. UG Róża Wosiak-Śliwa, O alternatywnych metodach leczenia i pielęgnacji w świetle „Słownictwa kociewskiego na tle kultury ludowej”
13.30 Dyskusja
13.45 Słowo wieńczące

Moderator: Bogdan Wiśniewski

ℹ️ Projekt współfinansowany przez Powiat Tczewski i Gminę Pelplin.