Zapraszamy na konferencję: „Pelplińscy malarze i rzeźbiarze”

14 października 2023 r. o godz. 10.00 w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie (ul. Bpa Dominika 7)   rozpocznie się  VII konferencja popularnonaukowa z cyklu „Wielcy ludzie małego Pelplina”.

W tym roku poświęcona będzie artystom sztuk plastycznych: malarzom i rzeźbiarzom wywodzącym się z Pelplina i tym, którzy tutaj tworzyli. Mowa będzie m.in. o Wacławie Szczeblewskim – założycielu Pomorskiej Szkoły Sztuk Plastycznych, Władysławie Drapiewskim – twórcy ściennego malarstwa sakralnego, Stefanie Lewickim, który w Pelplinie prowadził pracownię malarską, Mikołaju Cichoszu – pomorskim rzeźbiarzu oraz Wojciechu Durku, który z Pelplina nie pochodził, ale zostawił w tym mieście jedno z dzieł swojego życia: pomniki o charakterze patriotyczno-religijnym, zniszczone przez Niemców jesienią 1939 r.

Prelegentami będą historycy sztuki, muzealnicy, regionaliści: Katarzyna Gec-Leśniak,  dr Anna Śliwa, Katarzyna Rakowska,  Ryszard Szwoch, Andrzej Wolski, Tomasz Zywert. Moderatorem konferencji będzie Bogdan Wiśniewski.

Wśród  partnerów   m.in.  Muzeum  Miasta  Gdyni, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. To z tymi miastami związana jest działalność Wacława   Szczeblewskiego – organizatora szkolnictwa artystycznego na Pomorzu tuż po odzyskaniu przez Polskę   niepodległości.

Pozostali   partnerzy: Fundacja Pelplińska Biblia Gutenberga, Kociewskie Centrum Kultury, Komandoria Pelplińska Orderu Św. Stanisława, Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Bernarda Sychty w Pelplinie.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Ryszard Kasyna – Biskup Pelpliński,   Jan Wyrowiński   –   Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Mirosław Chyła – Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin.

Organizatorami konferencji są Oddział Kociewski Zrzeszania Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie oraz Biblioteka Diecezjalna im. Bpa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie.