Tydzień Bibliotek 2014

timthumbZbliża się wielkimi krokami Tydzień Bibliotek 2014. Jak co roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na początku maja organizowany jest Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło brzmi: Czytanie łączy pokolenia.
Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie zaprasza Państwa do aktywnego udziału w imprezach, wykładach oraz zwiedzania Biblioteki.
***
Czytanie nieodłącznie kojarzy się z biblioteką, Biblioteka stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Na bibliotecznych półkach odnaleźć można zarówno historyczne dzieje i świadectwa dawnych wieków, jak i współczesne teksty, a nawet opowieści futurystyczne. Starodawne druki mogą bez przeszkód współistnieć obok nowoczesnych technologii, audio czy ebooków. Czytelnik w każdym wieku odnajduje w bibliotece skarbnicę wiedzy, przyjemność obcowania z piękną literaturą, czy cenne świadectwa minionych pokoleń.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2014 nawiązuje do Jubileuszu „650 lat w służbie książki”. Dokument z dnia 12 maja 1364 r., wydany przez króla Kazimierza Wielkiego, ustanowił Studium Generale, czyli późniejszą Akademię Krakowską, a wśród pracowników potrzebnych dla jego funkcjonowania wymieniał stacjonariuszy, którzy organizowali wytwarzanie, udostępnianie i rozpowszechnianie kopii ksiąg rękopiśmienniczych, pełniąc tym samym role bibliotekarzy, księgarzy, wydawców. Tę datę uznaje się za początek służby książce w Polsce.

Źródło: www.sbp.pl