Kołysanka polskich dziewcząt

kolysanka-polskich-dziewczat-b-iext24498220 Anna, córka opozycjonisty, wyemigrowała z rodzicami do Ameryki. Mieszkają na Brooklynie, wśród innych polskich emigrantów, ale Anna czuje się wyobcowana. Dopiero gdy jako dwunastolatka wyjeżdża na wakacje do babci mieszkającej w Kielcach, znajduje swoje miejsce na ziemi. Zaprzyjaźnia się tu ze straszliwie nieśmiałą Kamilą i arogancką, hałaśliwą, piękną Justyną. Anna wraca do Kielc na każde wakacje, dziewczęca przyjaźń staje się coraz silniejsza. Czytelnik śledzi losy bohaterek z trzech punktów widzenia. Dziewczyny wreszcie dorastają, a więzi między nimi słabną.

Anna została aktorką i zakochała się w Benie, hipsterze. Mieszkają razem na Brooklynie, ale ich związek się rozpada.

Kamila mieszka w Michigan z rodzicami,  prostymi ludźmi, pracuje jako niania dwójki rozwydrzonych dzieci, a do Ameryki uciekła, gdy dowiedziała się, że jej mąż jest gejem. Justyna,  która jako nastolatka piła, paliła, przeklinała i darła się na całe gardło, wyśpiewując piosenki, mieszka w Kielcach, pali jak smok, nadal bluzga, i właśnie został zamordowany jej mąż.

To tragiczne wydarzenie sprawia, że dziewczęta, teraz już młode kobiety, znowu się spotykają. Okazuje się, że  ich przyjaźń trwa, nadal jest cudna, nadal można na niej polegać.

Kołysanka… to przepiękna, prawdziwa, świetnie napisana powieść o poszukiwaniu akceptacji, wolności, domu, miłości i siebie.

Źródło opisu i okładki: www.empik.pl