Monodram „Szepty Pana Boga”

IMG_0400 (2)W piątkowy wieczór 22 listopada 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie odbyło się spotkanie – wieczór poetycki z udziałem Macieja Gąsiorka, aktora Teatru Rampa z Warszawy, który jest także reżyserem koncertów Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz koncertów upamiętniających Powstanie Warszawskie. Szerokiej publiczności znany jest z telewizyjnej roli „sierżanta Mietka”, policjanta w serialu „Złotopolscy” oraz z roli Krasnoludka Piksela z telewizyjnego programu dla dzieci „Budzik” TVP1.

W bibliotecznej sali otoczonej zbiorami książek, przy okrągłych stołach ze słodkim poczęstunkiem zasiadło grono słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Pelplina. To dla nich znany aktor przygotował monodram – utwór dramatyczny w postaci monologu, oparty na bogatej twórczości ks. prof. Janusza St. Pasierba

Ks. J. St. Pasierb był profesorem Uniwersytetu Katolickiego im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, członka Europejskiego Centrum Kultury, PEN-Clubu, Rady Kultury przy Prezydencie RP, wybitnym historykiem i znawcą sztuki, jurorem konkursów literackich i plastycznych, wykładowcą uczelni krajowych i zagranicznych a przede wszystkim kapłanem Pelplina.

Wiersze ks. Pasierba to poezja refleksyjna, sięgająca samego dna człowieczego serca i sumienia. To poezja ukazująca ogromną miłość Boga, Stwórcy Wszechświata, do prostego człowieka, jakim jest każdy z nas.

Na początku aktor opowiadał o swojej wieloletniej pasji poezją Ks. Janusza Pasierba i o wielkim szacunku dla jego słowa, które pozostawił nam w licznych utworach.

Potem w wielkim skupieniu uczestnicy wysłuchali monodramu „Szepty Pana Boga”.

To spotkanie miało szczególny wymiar, gdyż w tym roku przypada 20 rocznica śmierci ks. J. St. Pasierba, a Miejska Biblioteka, pięknie – w wykonaniu M. Gąsiorka, przypomniała jego osobę słuchaczom.