Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

IMG_1776W 2011 r. Sejm R.P. ustanowił 1 marca  ,,Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych” . W miniony poniedziałek 3 marca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie odbyły się uroczystości ku czci tych, którzy przez lata skazani byli na pogardę i zapomnienie za to, że poświęcając własne życie, walczyli jeszcze po II wojnie światowej o prawdziwie wolną Polskę. Młodzież z kl.III a Gimnazjum nr 1 w Pelplinie pod opieką Pani Anny Szczygeł i Pani Izabeli Janeczek przygotowała uroczysty apel, by przybliżyć tragiczne losy przynajmniej niektórych bohaterów, m.in. gen. Fieldorfa. Wszystkich ogromnie wzruszył wiersz bezimiennego młodego człowieka, napisany przed egzekucją, którą wykonał na nim UB. Wiersz nosi tytuł ,,Ostatni list do Matki” i został napisany w celi więziennej. Apel wzbogacono prezentacją multimedialną.  Można było zobaczyć historyczne zdjęcia i fragmenty filmów. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak wideoklipy współczesnych zespołów młodzieżowych, które, jak się okazuje, śpiewają również piosenki o charakterze patriotycznym. Takimi zespołami są ,,Elektryczne Gitary”, ,,Sabaton”, ,,Depress”. Po apelu młodzież obejrzała spektakl Teatru TV pt.,, Śmierć Rotmistrza Pileckiego”. Wstępem do spektaklu był wideoklip rapera ,,Tadka” o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. W spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Pan Andrzej Stanuch, Zastępca Burmistrza Pan Tadeusz Błędzki,  Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Dorota Sakowska , Dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie Pani Lucyna Bielińska, Wicedyrektor ZKiW nr 1 Pani Elżbieta Rozkwitalska, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Lilla Brzoskowska oraz nauczyciele i uczniowie S.O.S.W. w Pelplinie.