Odsłonięcie pomnika ks. Bernarda Sychty w Sierakowicach

aW sobotę 6 czerwca 2015 r. w Sierakowicach odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika ks. Bernarda Sychty – etnografa, pisarza, językoznawcy, malarza, doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, długoletniego proboszcza parafii katedralnej w Pelplinie. Pomnik autorstwa Jarosława Wójcika (pochodzącego z Sierakowic artysty, projektanta ołtarza papieskiego w Pelplinie) stanął w centrum Sierakowic, nieopodal kościoła św. Marcina. Uroczystość poprzedzona została konferencją naukową oraz mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. bpa Ryszarda Kasyny, który w swojej homilii przypomniał wielkie zasługi ks. Bernarda Sychty dla kultury Kaszub i Kociewia. Mówili o tym także (w języku kaszubskim): ks. prof. Jan Perszon oraz Tadeusz Bigus, jeden z fundatorów pomnika.
Pelplin reprezentowany był przez delegację w składzie: Dorota Sakowska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księdza Bernarda Sychty, Elżbieta Wiśniewska – prezes Oddziału Kociewskiego ZKP, Bogdan Wiśniewski – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Helena Świtała – skarbnik Oddziału Kociewskiego ZKP.