Piękne i głośne czytanie na ulicy Mickiewicza

IMG_113617 września 2014 roku Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga” we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną Im. ks. Bernarda Sychty rozpoczęło realizację projektu pn. „Piękne i głośne czytanie na bibliotecznym dywanie… i nie tylko”. Tego dnia wspólnie zorganizowaliśmy spotkanie na ulicy Mickiewicza w Pelplinie, które miało na celu promocję czytelnictwa. Każdy mieszkaniec i przybyli goście mogli w godzinach od 10:00 do 13:00 skorzystać z wielu różnych atrakcji. Naszą akcję prowadziła Teresa Kropidłowska, która  rozpoczęła spotkanie  od przywitania gości, organizatorów i przedstawienia celu akcji. Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga” reprezentowała Prezes Małgorzata Puchalska a Miejską Bibliotekę Publiczną Dyrektor Dorota Sakowska. Głośne czytanie rozpoczął Tadeusz Błędzki Zastępca burmistrza miasta i gminy Pelplin na specjalnie na ten dzień przygotowanym „Przystanku literatura”.  Wiersze czytali także: Andrzej Stanuch Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Lucyna Bielińska Dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie, Krystyna Gierszewska regionalistka Prezes Kociewskiego Forum Kobiet i Ewa Rulewska przedstawiciel działającego w Pelplinie Uniwersytetu III Wieku. Głośno czytała poezję ale i również grała piękne utwory o znanych melodiach Krystyna Czocher Kierownik Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Tczewie Filia w Pelplinie. Mogliśmy usłyszeć między innymi utwory: „Nie pokonasz miłości”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Od nocy do nocy”, „Tomaszów”, „Małgośka, szkoda łez”, „Jesienna zaduma”, „Słońce w ramionach” i „Och, życie, kocham Cię nad życie!”.  Joanna Wągiel z Pracowni Filozoficznej Eureka poprowadziła spotkanie pn. „Czy miecz może być z wody?”, które pokazało, że czytanie i filozoficzne dociekania bardzo rozwijają kreatywne myślenie. Na stoisku „Kulinarna przygoda” można było zapoznać się ze sposobem wykonania wielu kociewskich dań gdyż gospodarzem miejsca była Krystyna Gierszewska autorka książek kulinarnych. Wszystkim bardzo smakowały przygotowywane na bieżąco Fefernuski Kociewskie. Najwięcej czytelniczych atrakcji przygotowano dla najmłodszych, którzy tłumnie przybyli przebrani za postacie ze swych ulubionych bajek. Odwiedziły nas dzieci z: Przedszkola nr 2 w Pelplinie, Przedszkola Jedyneczka i Szkoły Podstawowej z ZKiW nr 1 w Pelplinie, z Przedszkola w Małych Walichnowach, Zespołu Szkół nr 2 w Pelplinie oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pelplinie. Dzieci mogły posłuchać głośno czytanych utworów i podejmowały się różnych zadań na stanowisku pn. „Maluch z książką za pan brat”, które prowadziły Andżelika Kiryluk i Magdalena Sakowska. Dzieci jak również dorośli na przystanku „Literacka zagadka z nagrodą” odpowiadali na różne wylosowane zagadki. Prawidłowa odpowiedź była nagradzana przez prowadzące: Ryszardę Kaliszewską i Annę Wyszomirską . Bardzo dużą popularnością cieszyło się też miejsce pn.”Cuda z papieru” przygotowane przez Marię Sikorską i Iwonę Słowikowską. Tam próbowano swoich sił w składaniu papieru, czyli w origami. Dzieci chętnie wykonywały także zakładki do książek. Działający tego dnia „Kącik fotograficzny” prowadzony przez Pana Jakuba przeżywał prawdziwe oblężenie. Ze swoją ulubioną książką przyszło tylu chętnych, że aparat fotograficzny na chwilkę „odmówił” posłuszeństwa. Organizatorzy w programie przygotowali także wystawę pn. „650 lat w służbie książek”, oraz punkt pn. „Podaruj lekturę bibliotece” gdzie można było podarować bibliotece wybraną szkolną lekturę oraz miejsce do wpisywania swoich ulubionych tytułów książek z dzieciństwa. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli podczas przygotowań, organizacji i przebiegu plenerowego spotkania. Za wspólne promowanie czytelnictwa dziękujemy: Burmistrzowi i Zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pelplin; przedszkolakom z Pelplina, klasie I -II z Małych Walichnów ich wychowawcom, opiekunom i rodzicom; uczniom, dyrektorom, pracownikom i pielęgniarkom z ZKiW nr 1, ZS nr2, i SOSW; wolontariuszom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i z SOSW w Pelplinie, PSM I st. w Pelplinie, Uniwersytetowi III Wieku, Joannie Wągiel, Krystynie Gierszewskiej, Państwu Pruszyńskim – „Kwiaciarnia Szafirek”, Państwu Worzałom prowadzącym „Grill Bar” oraz Państwu Rąbałom – Masarnia „St. Rąbała sp. z o.o.”. Dziękujemy też naszym patronom medialnym: Radiu Głos, TV-Pelplin oraz Informatorowi Pelplińskiemu. Spotkanie na ulicy Mickiewicza to dopiero początek projektu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Razem podejmiemy się jeszcze wielu działań w Miejskiej Bibliotece Publicznej, która właśnie zakończyła remont. Zapraszamy więc do wypożyczania i czytania książek bo jak pisała nasza noblistka Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Małgorzata Puchalska

MBPLogo wesoła stonoga ministerstwo kultury instytut książki

http://www.youtube.com/watch?v=q5vBefsvZgY źródło: TV – Pelplin