Poważna sprawa – język narodowy sąsiada

Untitled-TrueColor-07Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie opracowała projekt w ramach IX edycji Programu „Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży” ze środków finansowanych przez Narodowe Centrum Kultury.

Adresatem projektu była młodzież z Molodiożnoje w wieku 14-16 lat, chcąca poznać nasz język, region i kulturę polską.

Celem programu było wzajemne poznanie się młodych Polaków i Ukraińców oraz nabycie wiedzy na temat współczesnej Polski i Ukrainy, poznanie podobieństw i odmienności kulturowych, a także poznanie języka polskiego.

Młodzież ukraińska zamieszkała w pomieszczeniach szkoły nr 1 w Pelplinie. Pracownicy pelplińskiej biblioteki wraz z młodzieżą polską organizowali zajęcia i wyjazdy krajoznawcze dla młodych Ukraińców. Młodzi w ramach tego projektu, zwiedzali Pelplin i jego zabytki, Gniew i Malbork – poznając historię Zamków Krzyżackich. W Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin odbyło się spotkanie z burmistrzem Tadeuszem Błędzkim. Młodzi uczestnicy wymiany byli również w Sopocie, a także w Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni. Odwiedzili Szymbark, wieś położoną w najładniejszym turystycznie miejscu Szwajcarii Kaszubskiej. Brali udział w obchodach Dnia Patrona Miasta – Świętego Bernarda.

Wieczorami przygotowywali potrawy regionalne, a następnie wspólnie je degustowali. Odbyły się także warsztaty tworzenia witraży, a także lekcje języka polskiego prowadzone przez Dyrektor biblioteki, panią Dorotę Sakowska.

Projekt trwał od 11 do 21 sierpnia br. Mamy nadzieję, iż zajęcia zorganizowane w ramach projektu będą owocne dla młodzieży z naszego miasta i Ukrainy.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie dziękuje wiceburmistrzowi Tadeuszowi Błędzkiemu za udostępnienie busa.