Relacja ze spotkania autorskiego z Rafałem Hetmanem

­
21 września mieszkańcy Pelplina spotkali się z Rafałem Hetmanem, autorem książki „Izbica, Izbica”. Książka została wydana przez Wydawnictwo Czarne w kwietniu 2021 r. w serii prezentującej literaturę faktu.

Autor opowiadał o tym w jaki sposób zbierał materiały o tej miejscowości i potem napisał kilka tekstów o Izbicy, które zostały dobrze przyjęte w redakcjach. Wydrukowano je w magazynach „Chidusz” i Tygodniku Powszechnym. Izbicę znał z dzieciństwa, ponieważ niedaleko mieszkali jego dziadkowie. Zbieranie materiałów do książki przebiegało dwuetapowo. Rozmawiał z mieszkańcami Izbicy i jednocześnie szukał źródeł historycznych, archiwów. Pan Rafał mówił, że zależało mu na rzetelności historycznej.

W trakcie spotkania wywiązała się interesująca dyskusja dotycząca losów i zagłady Żydów. Autor poinformował, że pracuje nad trzema kolejnymi książkami. Pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie Dorota Sakowska podziękowała za spotkanie, życząc Rafałowi Hetmanowi dobrych sukcesów literackich.