Niezwykła wyprawa podróżnika

Untitled-TrueColor-0510 października 2013 roku w bibliotece odbyło się spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Grzywaczewskim – autorem książki „Przez dziki Wschód. 8000 km śladami słynnej ucieczki z gułagu.”

W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych, liceum i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pelplinie.

W 2010 roku zainspirowany książką „Długi marsz” i historią Witolda Glińskiego współorganizował Long Walk Plus Expedition – wyprawę śladami grupy więźniów, którzy w 1941 roku uciekli z sowieckiego łagru i pieszo dotarli z Syberii do Kalkuty w Indiach.

Przez pół roku – od maja – pieszo, konno i rowerem przemierzali Jakucję, Buriację, Mongolię, pustynie Gobi, Tybet i Himalaje. Do Polski wrócili 11 listopada. Zostali oni nominowani do prestiżowej nagrody Travel 2010 w kategorii „Podróż Roku”.

W czasie spotkań podróżnik opowiadał o perypetiach, przeżyciach i warunkach ekspedycji, w której towarzyszyli mu Bartosz Malinowski i Filip Drożdż. Swoją opowieść urozmaicał fotorelacją z podróży, nie zabrakło też anegdot i opowiadań o mentalności i zwyczajach napotkanych ludzi.

Krótka informacja o książce „Długi marsz” Sławomira Rawicza

Wiosną 1941 roku autor, 26 – letni polski porucznik kawalerii, organizuje ucieczkę z obozu nr 303 na Syberii. Towarzyszy mu sześciu więźniów z różnych krajów, w tym jeden obywatel USA. Uciekinierzy przedzierają się na południe przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, do brytyjskich Indii – ponad 6000 km. Nie mają mapy ani kompasu, jedyny ich ekwipunek to siekiera i nóż. Codziennie czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa. Mimo wielkiej woli przeżycia, odwagi i wytrzymałości fizycznej nie wszystkim uda się osiągnąć cel. Książka Sławomira Rawicza zrobiła zawrotna karierę, została przetłumaczona na 25 języków i obok relacji z wypraw Scotta czy Shackletona weszła do światowej klasyki książek o heroicznej walce człowieka o przetrwanie w skrajnych warunkach. Stanowiła inspirację dla wielu znanych współczesnych podróżników. Trasę ucieczki bohaterów książki przemierzało kilka ekspedycji. Mimo kontrowersji i zagadek wiążących się z książką i jej autorem „Długi marsz” pozostaje fascynującą opowieścią. Szczególną popularnością cieszy się w USA, gdzie od kilku lat znajduje się na listach bestsellerów. „Autor jest poetą o duchu ze stali”. The New York Times „Książka o godności i męstwie ludzi dążących do wolności”. Los Angeles Times W 2010 r. Na podstawie „Długiego marszu” powstała hollywoodzka superprodukcja – film p.t. „Thae Way Back”, zrealizowany przez wybitnego reżysera Petera Weira, z udziałem gwiazd światowego kina, m.in. Collina Farrela, Eda Harrisa, Jima Sturgessa i Saoirse Ronan.

Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl

Krótka informacja o książce „Przez dziki Wschód. 8000 km. śladami słynnej ucieczki z gułagu” Tomasza Grzywaczewskiego

Opowieść o wolności, przygodzie i patriotyzmie.
Tomasz Grzywaczewski wraz z dwoma kolegami wyruszyli w 2010 roku, w trwającą sześć miesięcy wyprawę śladami bohaterów głośnej książki Sławomira Rawicza Długi marsz.
Rawicz opisał w niej brawurową ucieczkę z syberyjskiego łagru. Długi marsz stał się również podstawą scenariusza filmu Petera Weira Niepokonani. Po śmierci Rawicza wyszło na jaw, że nie opisał on własnych przeżyć, ale historię Witolda Glińskiego. Okazało się, że Gliński żyje, mieszka w Wielkiej Brytanii i gotów jest opowiedzieć, co wydarzyło się naprawdę.
Pragnęliśmy przywrócić pamięć o tej niezwykłej historii, a także oddać hołd wszystkim Polakom, zesłanym na nieludzką ziemię. Podróżując pieszo, konno oraz rowerem odtworzyliśmy trasę, którą siedemdziesiąt lat temu przebyli uczestnicy wielkiej ucieczki.

Źródło opisu: http://merlin.pl