Spotkanie z podróżnikiem Arkadym Pawłem Fiedlerem

1Podróżnik Arkady Paweł Fiedler –
miłość do podróży odziedziczył po słynnym dziadku.
Arkady Paweł Fiedler, wnuk słynnego, polskiego podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera odwiedził naszą bibliotekę 30 kwietnia br.. Podczas spotkań z młodzieżą gimnazjalną i licealną oraz słuchaczami Pelplińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku opowiedział o swojej wyprawie bezdrożami Afryki, na którą wybrał się Fiatem 126p i przejechał Czarny Kontynent z północy na południe. W ciągu 3,5 miesiąca wyprawy pokonał maluchem ponad 16 tysięcy kilometrów i odwiedził 11 krajów. Podróżnik i jego samochód zmagali się z upałem, błotem, kurzem, dużymi podjazdami ( bardzo trudnymi dla „malucha”) i afrykańską „tarką”, ale po drodze zobaczyli wspaniałą, niezwykłą przyrodę, przepiękne widoki i spotkali fascynujących ludzi.
Co ciekawe, „maluch”, któremu dawano niewielkie szanse na pokonanie bezdroży Afryki odmówił posłuszeństwa tylko raz i to jeszcze w Polsce. W czasie drogi podróżnik dokonywał tylko drobnych napraw . Przez całą podróż samochód robił na ludziach spotkanych po drodze ogromne wrażenie i wywoływał sensację. Był narzędziem do łamania barier między ludźmi, a także nawiązywania kontaktów z nimi. Podróżnika wspierała trzyosobowa ekipa, która jadąc za nim dokumentowała wyprawę.
Mając takiego dziadka jakim był słynny podróżnik i pisarz Arkady Fiedler trudno oprzeć się pasji podróżowania i odkrywania świata, stąd też A.P. Fiedler planuje w przyszłym roku przejechać „maluchem” obie Ameryki.