Otwarcie wystawy „Nasi chłopcy”

„Ojczyzno moja wolna, wolna…”
/Antoni Słonimski/

7 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie została otwarta wystawa pt.: „Nasi chłopcy”, którą przygotowano z okazji 100 lecia Niepodległości Polski. W spotkaniu udział wzięli: Pan Tomasz Czerwiński pełniący funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, Bogdan Badziong – sekretarz, słuchacze Pelplińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mieszkańcy gminy.
Gości powitała Dorota Sakowska – dyrektor MBP w Pelplinie, która także omówiła powstanie wystawy.
Zdjęcia do przygotowania wystawy otrzymaliśmy od naszych mieszkańców. Tematem przewodnim wystawy był mundur, więc wszystkie zdjęcia, które dostaliśmy to panowie w mundurach od 1918 r. do lat 90. XX wieku.
Przekazano nam pojedyncze zdjęcia rodzin, ale też zdjęcia z rodzinnych albumów.
Losy Polaków i trudy tworzenia państwa polskiego od 1918 r. do czasów współczesnych omówił Pan Bogdan Badziong.
Oprawę muzyczną spotkania przygotowali nauczyciele i uczniowie szkoły muzycznej w Pelplinie. W wykonaniu uczniów usłyszeliśmy utwory: „Biała armia”, „Pożar w Kwaśniewicach”, „Gdy byłem chłopcem chciałem być żołnierzem”. Duet pani Alina Dombrowska – nauczyciel i Weronika Huebner – uczennica, pięknie zagrał utwór Edmurida Severna – „Taniec polski”.
Dyrektor Dorota Sakowska bardzo dziękuje wszystkim mieszkańcom za przekazanie i udostępnienie zdjęć, Panu krzysztofowi Manii za pomoc w przygotowaniu i obróbce fotograficznej zdjęć.

Patronat medialny „Informator Pelpliński”.

Foto: A. Pokacka / MBP Pelplin
S. Brzeziński / Informator Pelpliński

Fotorelacja